Zaznacz stronę

Bądźmy szczerzy – Pizza to jedna z najpopularniejszych potraw na świecie. Istnieje wiele różnych rodzajów pizzy, ale jedną z najpopularniejszych jest pizza napoletana. Ten rodzaj pizzy jest przygotowywany na cienkim cieście i pieczony w piecu opalanym drewnem. Pizza zwieńczona jest pomidorami, mozzarellą i bazylią. Ten rodzaj pizzy powstał w Neapolu we Włoszech i jest obecnie popularny wśród ludzi na całym świecie. Może być jednak również dobrym źródłem składników odżywczych i witamin. Na przykład pomidory są doskonałym źródłem likopenu i witaminy C. Ser zawiera wapń i białko.

pizza opalana drewnem

W Neapolu pizza to sposób na życie. Miejskie pizzerie są tak samo wszechobecne jak kościoły, a opalane drewnem placki okazują się tak samo częścią tożsamości miasta, jak jego wielowiekowa architektura.

Do prawdziwej pizzy neapolitańskiej używa się tylko niektórych składników: pomidorów San Marzano, mozzarelli di bufala (buffalo mozzarella), oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i ciasta, które fermentuje od 24 do 48 godzin. Ten proces daje lekką, przewiewną skórkę, która jest podstawą niektórych z najbardziej kultowych pizzy na świecie.

Klasyczna Margherita jest chyba najbardziej znanym przykładem pizzy neapolitańskiej. Zwieńczona sosem pomidorowym, mozzarellą i świeżymi liśćmi bazylii, to prostota, która przeczy jej doskonałości. Jeśli jesteś w Neapolu, pomiń pułapki na turystów i wypróbuj jeden z tych lokalnych faworytów.

Jeśli kochasz pizzę, musisz przynajmniej raz spróbować pizzy w stylu Canotto. Ten wyjątkowy styl pizzy wywodzi się z Neapolu we Włoszech. Pizze w stylu Canotto są przygotowywane z cienkiego i chrupiącego ciasta, które piecze się w specjalnym piecu opalanym drewnem. Dodatki do pizzy w stylu Canotto są również bardzo wyjątkowe. Zamiast tradycyjnego sosu pomidorowego pizze te polane są specjalnym sosem czosnkowym. Podczas gdy tradycyjny sos pomidorowy znajduje się na wierzchu pizzy, sos czosnkowy jest rozprowadzany pod spodem. Specjalny sos czosnkowy nadaje skórce ciągnącą się konsystencję, której nie doświadczysz w przypadku zwykłej skórki.

W dzisiejszym społeczeństwie istnieje przytłaczająca liczba opcji pizzy. Jest jednak jeden rodzaj pizzy, który wyróżnia się spośród pozostałych – pizza w stylu Canotto. Co sprawia, że pizza w stylu Canotto jest tak wyjątkowa? Na początek ciasto jest przygotowywane codziennie i pozostawiane do wyrośnięcia przez 24 godziny, dzięki czemu skórka jest jasna i przewiewna. Sos to sekretny rodzinny przepis, przekazywany od pokoleń.

Historia pizzy napoletana

W 1835 roku pierwszy pizzaiolo Neapolu, Raffaele Esposito, stworzył danie, które teraz znamy i kochamy jako pizzę. Użył kolorów włoskiej flagi – czerwonego, białego i zielonego – do zwieńczenia swoich ciast na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Królowa tak bardzo to pokochała, że ogłosiła ją swoim ulubionym jedzeniem. I tak narodziła się pizza Margherita!

Pizza, jaką znamy dzisiaj, powstała w Neapolu we Włoszech ponad 200 lat temu. Ale jego korzenie sięgają jeszcze dalej. Starożytni Grecy wypiekali płaskie pieczywo polane ziołami i olejami. W Rzymie te podpłomyki nazywano focaccia. Dopiero w XVIII wieku do mieszanki dodano sos pomidorowy, tworząc coś, co obecnie znamy jako pizza napoletana. W 1889 r. piekarz z Neapolu Raffaele Esposito został poproszony o zrobienie pizzy na wizytę króla i królowej Włoch. Stworzył pizzę z serem mozzarella i pomidorami oraz listkami bazylii.

Jeśli szukasz nowej i wyjątkowej pizzy, musisz przynajmniej raz spróbować pizzy w stylu Canotto. Pizze Canotto są przygotowywane na specjalnej patelni w kształcie stożka i gotowane do góry nogami. Ta metoda gotowania pozwala na uzyskanie chrupiącej skórki i lepkiego sera w każdym kęsie. A ponieważ dodatki znajdują się na spodzie, nie musisz się martwić, że zsuną się z Twojego plasterka.

Różnica między pizzą w stylu Canotto a zwykłą pizzą?

Jeśli jesteś miłośnikiem pizzy, prawdopodobnie próbowałeś wszystkich dostępnych stylów. Ale czy kiedykolwiek próbowałeś pizzy Canotto? Jeśli nie, tracisz! Oto dlaczego musisz przynajmniej raz spróbować jednej z tych pysznych pizz.

Na początek ciasto jest codziennie świeże i ma niepowtarzalny smak. Sos jest również domowy i ma idealną równowagę słodyczy i kwasowości. I oczywiście ser jest zawsze świeży i nigdy nie przetworzony. Pizze są bardzo duże i można spróbować wielu różnych. Polecam wypróbowanie czterech pór roku, świetnej pizzy z idealnym połączeniem składników. Pizza dostępna jest również w małych porcjach oraz z ciastem bezglutenowym.

Dlaczego powinieneś spróbować pizzy w stylu Canotto?

Wartość odżywcza pizzy w stylu Canotto

Jak zrobić pizzę w stylu Canotto?

Wniosek: wypróbuj pizzę w stylu Canotto już dziś!

Pizza Napoletana – klasyczna pizza z Neapolu

Pizza w stylu nowojorskim – duży i gruby kawałek, którego pragną nowojorczycy

Pizza w stylu nowojorskim to duży i gruby kawałek, którego pragną nowojorczycy. Ten rodzaj pizzy składa się z różnych dodatków, w tym pepperoni, kiełbasy, cebuli, papryki i oliwek. Ciasto jest gęste i gumiaste, a sos jest typowo na bazie pomidorów. Pizza w stylu nowojorskim jest gotowana na dużej patelni, która jest wystarczająco głęboka, aby pomieścić grubość ciasta. Ten rodzaj pizzy najlepiej podawać na gorąco i świeżo po wyjęciu z pieca.

Pizza Romana – Cienkie i Ostre, Pyszne Ciasto z Rzymu

Pizza Romana to cienkie i pikantne ciasto pochodzące z Rzymu. To pyszne ciasto składa się z wielu różnych składników, w tym pomidorów, cebuli, czosnku i przypraw. Ciasto jest zwykle cienkie i chrupiące, a dodatki zazwyczaj bardzo ostre.

Jeśli szukasz pysznej i wyjątkowej pizzy, zdecydowanie musisz spróbować Pizza Romana. To popularne danie z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Więc na co czekasz? Udaj się do najbliższej rzymskiej pizzerii i spróbuj!

Pizza Detroit Style – wyjątkowa amerykańska pizza z głęboką skórką

Pizza w stylu Detroit to rodzaj pizzy, który jest popularny w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Pizza jest zrobiona z głębokiej skórki i ma zazwyczaj kwadratowy kształt. Pizza znana jest również z użycia sera ceglanego z Wisconsin, który nadaje pizzy niepowtarzalny smak. Pizza w stylu Detroit stała się popularna w ostatnich latach, częściowo ze względu na jej popularność w programach telewizyjnych, takich jak „The Food Network” i „The Travel Channel”.

Co sprawia, że pizza Napoletana jest tak wyjątkowa?

Pizza Napoletana to styl pizzy, który powstał w Neapolu we Włoszech. Ciasto robi się wyłącznie z mąki, wody, soli i drożdży i gotuje się w piecu opalanym drewnem. Pizza jest zazwyczaj cienka i ma chrupiącą skórkę.

Jest kilka rzeczy, które sprawiają, że pizza Napoletana jest wyjątkowa. Po pierwsze, ciasto powstaje wyłącznie z naturalnych składników – nie ma żadnych dodatków ani konserwantów. Po drugie, ciasto jest ręcznie rzucane i formowane w cienką skórkę. Po trzecie, pizza jest pieczona w piecu opalanym drewnem w wysokiej temperaturze – dzięki temu powstaje chrupiąca skórka i rozpływające się w ustach dodatki.

Jeśli szukasz prawdziwej włoskiej pizzy, poszukaj pizzerii, która oferuje pizzę Napoletana. Nie będziesz rozczarowany!

Czym jest pizza napoletana?

Pizza Napoletana to rodzaj pizzy, który powstał w Neapolu we Włoszech. Wykonany jest z cienkiego i chrupiącego ciasta, a posypany świeżymi pomidorami, serem mozzarella i bazylią. Pizza Napoletana jest zazwyczaj przygotowywana w piecu opalanym drewnem, co nadaje jej niepowtarzalnego smaku.

Jeśli kiedykolwiek będziesz w Neapolu, koniecznie spróbuj kawałka pizzy napoletana! Nie będziesz rozczarowany.

Jak upiec pizzę napoletana?

Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie i istnieje wiele jej rodzajów. Jedną z najpopularniejszych jest pizza napoletana, która wywodzi się z Neapolu we Włoszech. Pizza Napoletana jest przygotowywana z różnych składników, w tym pomidorów, sera mozzarella, oliwy z oliwek i czosnku.

Istnieje wiele różnych sposobów pieczenia pizzy napoletana, ale jednym z najpopularniejszych jest piec opalany drewnem. Ten rodzaj piekarnika nadaje pizzy niepowtarzalny smak, którego nie można uzyskać za pomocą żadnej innej metody gotowania.

Włoska pizza na cienkim cieście!

Włoska pizza na cienkim cieście to pyszny rodzaj pizzy, który pochodzi z Włoch. Jest zrobiony z cienkiej skórki, która jest chrupiąca i cienka. Dodatki do włoskiej pizzy na cienkim cieście są zazwyczaj proste i składają się z zaledwie kilku składników, takich jak pomidory, ser mozzarella i bazylia. Ten rodzaj pizzy jest pieczony w bardzo gorącym piekarniku przez krótki czas, dzięki czemu powstaje ciasto o jakości pizzerii. Jeśli szukasz autentycznej włoskiej pizzy, musisz spróbować włoskiej pizzy na cienkim cieście!